علی مطهری گفت: در حال حاضر ضعف ایران برای ورود به بازارهای جهانی تنها مسئله کیفیت نیست، بلکه ناشی از کوچک بودن بخش خصوصی است، زیرا بیشتر بازار در اختیار شرکت های دولتی و وابسته به نهادها است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پانزدهمین جایزه ملی کیفیت با اشاره به اینکه از تصویب قانون تقویت استاندارد خوشحال هستم، گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی هستیم و جایزه ملی کیفیت برای امسال معنای بهتری پیدا می کند.

علی مطهری با تاکید بر اینکه کیفیت کالا از شرایط مهم برای حضور در بازار جهانی است، افزود: یکی از مشکلات ما حضور کمرنگ در بازار جهانی به ویژه در بازار کشورهای همسایه است، این در حالی است که ترکیه توانسته سهم خوبی از این بازارها داشته باشد،در شرایطی که با برخی از این ملت ها ما پیوند قوی تری داریم.

او تاکید کرد حضور در بازار جهانی تنها متکی به کیفیت نیست، تصریح کرد: این مسئله تاحدودی ناشی از ضعف بخش خصوصی است، برای نمونه در زمان تحریم قطر فرصت خوبی برای شرکت های ایرانی بود، اما تولیدکننده های ترکیه پیشی گرفتند یا در زمان اختلاف ترکیه و روسیه، سفیر ایران در روسیه اعلام کرد مقام های روسی خواستار صادرات شرکت های ایرانی به روسیه بودند، اما شرکت های ایرانی آمادگی اجرای آن را نداشتند.

مطهری افزود: در حال حاضر بخشی از بازار توسط شرکت های دولتی و شرکت های وابسته به نهادها تصاحب شده و شرکت های خصوصی کوچک مانده اند که باید این مشکل را حل کنیم.

در مراسم روز ملی کیفیت از واحدهای برتر با اعطای گواهی و تندیس جایزه ملی کیفیت قدردانی شد.
در اين دوره بيش از 27 هزار مدرسه،ارزيابي كيفيت شده اند و از اين ميان در نهايت 10 مدرسه، شناسايي و از آنها قدردانی شد.
همچنين 8 واحد صنعتي و پنج واحد در زمينه ارتباطات و در مجموع 23 بنگاه اقتصادي از نظر تعريف عمومي كيفيت موفق به دريافت گواهي اهتمام و تنديس جايزه ملي كيفيت كشور شدند.