سودجویی تجار عامل ورود کالای بی‌کیفیت چینی به ایران

0

۲ درصد کالای چینی وارداتی کیفیت ندارند

چین شریک اول تجاری ایران در کالا‌های نفتی و غیرنفتی است و ۲۱ درصد صادرات غیرنفتی ایران به چین صورت می‌گیرد و در مقابل ۲۴ درصد واردات از چین به کشور ما انجام می‌شود.

به گزارش انجمن مدیریت کیفیت ایران ؛مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ارزش تجارت ایران و چین، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۴ میزان تجارت ایران و چین به ۵۷ میلیارد دلار رسید و سال گذشته به دلیل پایین آمدن قیمت نفت به ۳۷ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد که سهم ایران و چین به ترتیب ۱۰ و ۱۳ میلیارد دلار است و بخش دیگر آن مربوط یه صادرات نفت است.

وی با اشاره به کیفیت کالای وارداتی از چین، گفت: حجم واردات محصولات بی‌کیفیت از چین کمتر از ۲ درصد است که بخشی عمده آن از طریق قاچاق از مبادی رسمی و غیر رسمی وارد کشور می‌شود.

موسویان با اشاره به خرید کالای بی‌کیفیت از سوی برخی بازرگانان ایرانی اظهار کرد: چین برای تولید کالا ۱۳ استاندار دارد که بنا به درخواست خریدار آن را تنظیم می‌کند و برخی از تجار ایرانی با در نظر گرفتن قدرت خرید مردم و کسب سود بیشتر نسبت به خرید محصول اقدام می‌کنند.

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به روابط تجاری آمریکا و چین، افزود: با وجود سخت‌گیری و استاندار‌های بالای آمریکا، تراز تجاری میان دو کشور به نفع چین است و آورده‌ای ۳۷۰ میلیارد دلاری برای این کشور به همراه داشته که این موضوع نشان از کیفیت بالای کالای چینی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از برند‌های بزرگ در چین تولید می‌شود، اذعان کرد: نیروی کار ارزان و استفاده حداکثری از مواد اولیه هزینه‌های تولید را در این کشور نسبت به اروپا کاهش داده است، به همین دلیل بسیاری از برند‌های کفش، پوشاک خودروسازی در چین مونتاژ می‌شوند.

موسویان در پایان با اشاره اثرات منفی قاچاق کالا به کشور گفت: قاچاق کالا باعث لطمه به اشتغال، صنعت، خروج ارز از کشور و کاهش درآمد‌های دولتی ناشی از ترخیص کالا را به همراه دارد و باید با نظارت و قوانین موجود با این موضوع برخورد شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.