10 نکته برتر برای یک مدیر نوآور

0

چگونه یک مدیر می تواند فرهنگ خلاقیت را پایه ریزی کرده و یک سازمان  نوآور چابک خلق  کند؟ پل اسلون نکات برتر خود را در این زمینه ارائه می دهد.

رهبر یک کسب و کار تا زمانیکه خودش عقب نشسته باشد و امیدوار به نوآوری باشد نمی تواند خواستار تبدیل سازمان به یک سازمان نوآور شود. نوآوری را باید از بالا رهبری نمود. این نکات برتر به شما که مدیر یک پروژه، بخش یا سازمان هستید کمک خواهد نمود تا بتوانید کارکنان خود را به سمت یک آینده نوآور هدایت کنید.

 1. تصویری از تغییر داشته باشید. اگر تیم شما اطلاعی از مسیر پیش رو نداشته باشد نمی توانید از آن ها انتظار نوآوری داشته باشید. نوآوری باید هدفمند باشد. از طرف دیگر، این امر بر عهده رهبر است که مسیر رو به سوی آینده را مشخص کند. برای این کار به یک بیانیه جامع نیاز دارید که سمت و سوی کسب و کار را تعریف کرده و درک و یادآوری آن به سهولت انجام پذیرد. رهبران بزرگ، زمانی را صرف تشریح دیدگاه، اهداف و چالش های سازمان خود می کنند. آن ها به کارکنان خود توضیح می دهند که نقش آنها در رسیدن به دیدگاه تا چه اندازه اهمیت داشته و به آن ها القاء می کنند که به کارآفرینانی مشتاق بدل شده و راه های نوآورانه برای رسیدن به موفقیت بیابند.
 2. با ترس از تغییر مبارزه کنید. رهبران نوآور همواره نیاز به تغییر را بشارت می دهند. آنکه احساس آسودگی و خشنودی را با احساس اشتیاق به بلند پروازی عوض می کنند. آن ها توضیح می دهند که اگرچه آزمودن تجربه های جدید با خطراتی همراه است، اما ساکن ماندن خطرناک تر است. باید تصویری خوشایند از آینده طراحی کنید که ارزش ریسک کردن برای دستیابی به آن را داشته باشد.
 3. مثل یک سرمایه دار جسور فکر کنید. سرمایه داران جسور از رویکرد بازار سهام برای متعادل ساختن ریسک منفی سرمایه گذاری های شکست خورده در برابر مزایای سرمایه گذاری های موفق استفاده می کنند. آن ها تعداد زیادی از طرح های پیشنهادی را مد نظر قرار داده و کاملا می دانند که بسیاری از ایده ها با شکست مواجه خواهد شد. آن ها ترسی از این موضوع ندارند. این می تواند درس مهمی برای مدیران اجرایی شرکت ها محسوب شود زیرا ایشان معمولا تعداد اندکی از طرح های پیشنهادی را مد نظر قرار داده و از شکست خوردن واهمه دارند.
 4. یک طرح پیشنهادی پویا داشته باشید. طرح های پیشنهادی اساسی و تاثیر گذار ، مد نظر قرار گرفته، استفاده از آن ها آسان است، منابع به خوبی برای آن ها تامین شده، در برابر همه پاسخگو بوده و دسترسی به آن برای همگان امکان پذیر است. این طرح ها نیازی به ارائه جوایز هنگفت ندارند؛ بلکه تقدیر و تشکر و پاسخگویی از اهمیت بیشتری برخوردار است. مهم تر از همه اینکه این طرح ها باید از تعهد تمام و کمال تیم ارشد برخوردار باشند تا بتوانند به روز نگه داشته شده، به صورت مناسب مدیریت شده و به موفقیت برسند.
 5. قوانین دست و پاگیر را نقض کنید. برای دستیابی به نوآوری اساسی، باید فرضیات حاکم بر محیط کاری خود را به چالش بکشید. کسب و کار مثل ورزش نیست که از قوانین و داوران مشخص برخوردار باشد، بلکه بیشتر شبیه هنر است. این عرصه مملو از فرصت های فراوان برای خلق روش های جدید فراهم کردن کالاها و خدمات مورد نیاز مشتری است.
 6. به هر فردی دو وظیفه واگذار کنید. برای همه کارکنان خود، دو هدف کلیدی مشخص کنید: الف) اداره شغل های کنونی خود به موثرترین شیوه ممکن و ب) یافتن راه های کاملا جدید برای انجام وظایف. کارکنان خود را تشویق کنید این سوالات را از خود بپرسند:
 • هدف اساسی نقش من چیست؟
 • پیامد حاصل از کار من که از ارزشی واقعی برای مشتریانم برخوردار باشد، کدامست؟
 • آیا راه بهتری برای ارائه آن ارزش یا هدف وجود دارد؟

اکثر افراد هرگز این سوالات را نمی پرسند.

 1. با هم همکاری کنید. بسیاری از مدیران عامل، همکاری را همگام با نوآوری، کلید موفقیت خود می دانند.آن ها می دانند که نمی توانند فقط با استفاده از منابع داخلی به موفقیت برسند، بنابراین به دنبال سازمان هایی برای مشارکت با آن ها می گردند. یک مثال خوب ، همکاری شرکت های مرسدس و سواچ در تولید ماشین هوشمند (Smart car) می باشد. آن ها مهارت ها و تجربیات مختلف را در یک تیم جمع کرده تا بتوانند محصولی موفق خلق کنند.
 2. از شکست استقبال کنید. رهبران نوآور، فرهنگ آزمون و خطا را تشویق می کنند. شما باید به کارکنان خود بیاموزید که هر شکست، پله ای در مسیر رسیدن به موفقیت محسوب می شود. برای چابکی واقعی، باید نوآوری، آزمایش و موفقیت را برای کارکنان خود امکان پذیر کنید. این بدان معناست که باید به آنها اجازه شکست خوردن را هم بدهید.
 3. یک نمونه آزمایشی بسازید. بانک اطلاعات افراد (People`s Bank)، نگرشی متفاوت نسبت به ایده های جدید دارد. “در مورد آن بحث نکنید، آن را امتحان کنید.” عبارت فوق شعار این شرکت خدمات مالی نوآور می باشد. ایده های جدید را با هزینه کم در یک بخش از بازار به مورد اجرای آزمایشی درآورده و واکنش مشتریان را نسبت به آن نظاره گر باشید. اطلاعاتی که از جهان واقعی بدست می آورید بسیار بیشتر از اطلاعات حاصل از چند گروه هدف می باشد.
 4. مشتاق باشید. بر مهمترین چالش های پیش رو متمرکز شده و نسبت به غلبه بر آنها مشتاق باشید. اگر می خواهید مردم را به نوآوری ، تغییر شیوه انجام امور، و دستیابی به نتایج فوق العاده تشویق کنید، باید به باورهای خود اشتیاق فراوانی داشته و آن را، هر بار که صحبت می کنید، به دیگران نشان دهید.

 

پل اسلون نویسنده کتاب رهبر نوآور می باشد که توسط انتشارات Kogan-Page منتشر شده است. وی در مورد رهبری و نوآوری سخنرانی هایی دارد.

 

نویسنده: پل اسلون (Paul Sloane)

مترجم :آرزو ابراهیمی

منبع: نشریه کیفیت و مدیریت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.