مدیریت کیفیت ملازم مدیریت نوین است

0
مدیریت کیفیت در عصر جدید ویژگی لوکس محسوب نمی شود بلکه ملازم مدیریت نوین است.

فرزین انتصاریان رئیس انجمن کیفیت ایران در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت : در دوره جدید هرکسی مسؤلیت اداره مدیریت یک سازمانی را یا مجموعه ای را می پذیرد باید هنر ارتقاء کیفیت خدمات و محصولات را داشته باشد.

وی افزود: آسیب شناسی برنامه های توسعه ۵ ساله کشور نشان می دهد بدلیل فقر مدیریت کیفت که آثار خود را در رشد بهره وری نشان می دهد نتوانستیم به اهداف پیش بینی شده برسیم در حالیکه قرار بود بیش از ۳۰ درصد ( یک سوم ) هدف رشد اقتصادی را ،‌ازمحل افزایش بهره وری تحصیل کنیم.

انتصاریان گفت: در برنامه ششم توسعه نیز این هدف بهره وری گنجانده شده است و مدیریت کیفیت بیشترین نقش را ایفا خواهد کرد و همه باید بدانند که درعصر رقابت محلی تا جهانی ، سرعت رشد کیفیت ،‌عالیترین سهم را در توسعه مزیت نسبی دارد و از این به بعد نباید به این موضوع نگاه تشریفاتی داشته باشیم بلکه اثر بخش ترین عامل در پیشرفت اقتصادی کشور و جوهره اقتصادی مقاومتی را تشکیل می دهد وبه تنهایی می تواند به اندازه چند وزارت اقتصادی و تولید به رشد اقتصادی کمک کند.

وی تصریح کرد: ارتقای کیفیت زندگی فردی و اجتماعی هدف غایی توسعه است و باید با اجرای برنامه های پنجساله تحقق یابد و همه تلاش کنیم فاصله اهداف برنامه های توسعه و موفقیت برنامه ها و سیاست ها ، کاهش یابد و ئستارودها بیشتر شود.

متخصصان کیفیت و نحوه مدیریت کیفیت در تدوین برنامه های توسعه نقش افرین باشند و راهبرد جامعی برای توسعه کیفیت لازم است که اهداف یک سوم رشد اقتصادی از محل منابع ناب رشد یعنی ارتقای بهره وری حاصل شود.

انتصاریان گفت : تعریف نحوه مدیریت برنامه ها با رویکرد مدیریت کیفیت باید همبستگی داشته باشد و اردیبهشت امسال شورای عالی استاندارد ، تدوین راهبرد ملی کیفیت را خواستار شد و سازمان ملی استاندارد را مامور تدارک سازوکارها ان است.

امیدواریم طراحان برنامه ششم توسعه به این موضوع حیاتی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور توجه کنند و راهبرد ملی کیفیت را در دو سطح کلان در مورد اقدامات کشوری و نیز سطح خرد برای بخش های اصلی صنعت و خدمات و محصولات اساسی و با اهمیت و تأثیر گذار بر تولید ناخالص ملی به همراه برنامه های اجرایی مورد نیاز تدوین شود تا به نهضت ملی کیفیت برسیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.